
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 500 kHz |
| Min Input Voltage | 5 V |
| Output Current | 1.5 A |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Output Current | 1.5 A |
| Number of Channels | 1 |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | SEPIC |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Function | Step-Down |
Stock: 1
Distributors
pcbx
Unit Price$6.12523
Ext.Price$6.12523
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.12523 | $6.12523 |
| 10 | $4.77716 | $47.77160 |
| 25 | $4.49865 | $112.46625 |
| 50 | $4.23634 | $211.81700 |
| 100 | $4.06877 | $406.87700 |
| 300 | $3.92451 | $1177.35300 |
| 500 | $3.78537 | $1892.68500 |
| 1000 | $3.69764 | $3697.64000 |
